Praktická zkouška studijního programu Zdravotnické záchranářství

Praktická část Státní závěrečné zkoušky (SZZ) studentů 3. ročníku studijního programu Zdravotnické záchranářství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU) se již podruhé konala ve Výcvikovém a vzdělávacím středisku ZZS JmK.

25. 5. 2022 Petra Búřilová

Studenti prokazovali během zkoušky praktické dovednosti a znalosti z oboru urgentní medicíny. Každý z nich řešil kazuistiku na jiné téma, přičemž pacienta představovaly standardní, či vyspělé simulátory a v mnoha případech figuranti s jasně určeným scénářem. Studenti simulovaně poskytovali péči například dítěti s anafylaxí, zasahovali u těhotné ženy s křečovým stavem, ošetřovali muže s cévní mozkovou příhodou či trauma motocyklisty. Součástí týmu, který kazuistiky připravil a poskytl odborné zázemí, byli lektoři Mgr. Simona Večerková a Mgr. Michal Pospíšil

Závěrečných zkoušek se jako odborný dohled, ale i jako figuranti, zúčastnili MUDr. Jitka Zemanová, MUDr. Martin Slezák, MUDr. Dagmar Seidlová, a Dr. Terézia Knejzlíková ze společných pracovišť Fakultní nemocnice Brno a LF MU v Brně. Jejich úkolem bylo spolu s lektorem zhodnotit řešení, které studenti při poskytování péče o pacienta zvolili. „Paleta situací, které jsme měli pro studenty připravené, je vždy velice pestrá. Mezi simulacemi se objevily kazuistiky pacientů všech věkových kategorií, různých stavů a v rámci situování probíhaly simulace jak v přednemocničním prostředí ve výjezdových skupinách, tak i v nemocničním prostředí na urgentním příjmu. Připravit se na takto rozsáhlou zkoušku je velmi náročné a naši studenti se s tím vypořádali velice dobře,“ vysvětluje Mgr. Michal Pospíšil, koordinátor studijního programu. Nově byl přítomen při zkouškách i přizvaný host, garantka Zdravotnického záchranářství z Ostravské univerzity, paní doktorka Sabina Psenerová, jejíž návštěvy si moc vážíme.

Studentům záchranářství přejeme hodně úspěchů také u ústní části SZZ. A následně… ať je jejich povolání naplňuje a přináší jim radost.

Držíme pěsti všem budoucím zdravotnickým záchranářům!